Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού στην Εθνική Λυρική Σκηνή

Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού του Σχολείου μας επισκέφθηκαν την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2018 την Εθνική Λυρική Σκηνή, στις νέες εγκαταστάσεις της, στο Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση «Το αηδόνι του αυτοκράτορα», το γνωστό παραμύθι του Δανού συγγραφέα Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Το παραμύθι μεταμορφώθηκε σε μια παραβολή για τη σχέση της τέχνης και της τεχνολογίας, η οποία στις μέρες μας είναι πιο επίκαιρη παρά ποτέ. Το εκπληκτικό και πρωτότυπο animation, που πλαισίωνε τα σκηνικά του έργου, τράβηξε το ενδιαφέρον των παιδιών, ενώ τα εξαιρετικά φωνητικά όλων των συντελεστών αποτέλεσαν μια πρώτη γνωριμία των μαθητών με τον μαγικό κόσμο της όπερας. Μετά το πέρας της παράστασης, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν την εντυπωσιακή βιβλιοθήκη του Ιδρύματος, και να ενημερωθούν για τη λειτουργία της.