Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού στο Ελληνικό Μουσείο Αυτοκινήτου

Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2021 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Αυτοκινήτου για να παρακολουθήσουν το Πρόγραμμα: «Οδηγώ & Περπατώ: Σωστά Κυκλοφορώ».

Οι μαθητές του Σχολείου μας μέσω της παρακολούθησης του Προγράμματος κατανόησαν τους κανόνες της οδικής συμπεριφοράς και ανέπτυξαν δεξιότητες ασφαλούς μετακίνησης, αντίληψης και αντιμετώπισης των κινδύνων του δρόμου. Μέσα από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν οι μαθητές ανέλαβαν οδικούς ρόλους, έκαναν αναπαράσταση συνθηκών κυκλοφορίας και μοιράστηκαν τις σκέψεις τους και τα βιώματά τους. Στο τέλος του Προγράμματος πραγματοποιήσαν ένα «κυνήγι» κρυμμένων λέξεων και συνέθεσαν το δικό τους ποίημα κυκλοφορίας.

Ξεχωριστή η στιγμή της ξενάγησής τους στο Μουσείο Αυτοκινήτου όπου είχαν την ευκαιρία να δουν εντυπωσιακά αυτοκίνητα από άλλες εποχές!