Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού διαβάζουν χριστουγεννιάτικα παραμύθια στους μαθητές της Α’ Δημοτικού

Σε εορταστικό κλίμα οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού συνάντησαν τους μικρούς μαθητές της Α΄ Δημοτικού και τους διάβασαν χριστουγεννιάτικα παραμύθια κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο του Σχολείου μας!

Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού εξασκήθηκαν στην εκφραστική ανάγνωση, δραματοποίησαν τα παραμύθια και τα παρουσίασαν στους μικρούς συμμαθητές τους, απολαμβάνοντας αμφότεροι τα θετικά μιας απολαυστικής ανάγνωσης χριστουγεννιάτικων παραμυθιών.

Στους μαθητές και στις μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού παρουσιάστηκαν τα παραμύθια «Φρικαντέλα, η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα» του Ευγένιου Τριβιζά (Εκδόσεις Καλέντης, 2003) και «Το δάσος που ταξίδευε» του Χρήστου Μπουλιώτη, από το βιβλίο του «Επτά ιστοριούλες γιορτινές παράξενες» (Εκδόσεις Πατάκη, 1998).