Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Την Τετάρτη 29 Μαΐου 2019, 566 χρόνια μετά την Άλωση της Πόλης, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ Δημοτικού του Σχολείου μας επισκέφθηκαν το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες περιηγήθηκαν στα εκθέματα του Μουσείου παρατηρώντας τα ψηφιδωτά, τις εκκλησιαστικές εικόνες καθώς και αντικείμενα της καθημερινής ζωής, μέσα από τα οποία φαίνονται οι συνήθειες των Βυζαντινών, καθώς και σημαντικά γεγονότα-σταθμοί της χιλιόχρονης και πλέον ιστορίας της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης οι μαθητές στο σύνολό τους γνώρισαν τη διαδικασία της κατασκευής του ψηφιδωτού παρακολουθώντας ένα σχετικό βίντεο και ζωγραφίζοντας ένα ψηφιδωτό που απεικονίζει τον τελευταίο αυτοκράτορα του Βυζαντίου, τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο.