Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού παρουσιάζουν το ηλιακό σύστημα στο μάθημα των Αγγλικών

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών και της εργασίας για το ηλιακό σύστημα, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ Δημοτικού παρουσίασαν εντυπωσιακές τρισδιάστατες κατασκευές που απεικονίζουν τον ήλιο και τους πλανήτες που κινούνται γύρω από αυτόν.

Αναζήτησαν πληροφορίες από ποικίλες πηγές, όπως έγκυρες ιστοσελίδες επιστημονικού περιεχομένου και ντοκιμαντέρ και στη συνέχεια παρουσίασαν στην τάξη πληροφορίες σχετικά με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των πλανητών, την μορφολογία και το μέγεθός τους.

Ανέλυσαν τους λόγους που επικρατούν διαφορετικές θερμοκρασίες σε κάθε έναν από τους πλανήτες και παρουσίασαν την ενδιαφέρουσα ιστορία που κρύβεται πίσω από τα αρχαιοελληνικά τους ονόματα. Έτσι, μάθαμε για παράδειγμα, ότι ο πλανήτης Αφροδίτη είναι τόσο φωτεινός όσο και η θεά της ομορφιάς και ότι ο Ποσειδώνας πήρε το όνομά του από τον αρχαίο θεό της θάλασσας γιατί το χρώμα του είναι γαλάζιο εξαιτίας της συγκέντρωσης μεθανίου στην ατμόσφαιρά του.