Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού γνωρίζουν τις υπόγειες συγκοινωνίες της Αθήνας

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας, οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού γνώρισαν τις υπόγειες συγκοινωνίες της Αθήνας. Συζητώντας για το πρώτο Μετρό του κόσμου, την πολυετή κατασκευή του αθηναϊκού, τα εγκαίνια και τη συνεχόμενη εξάπλωση των γραμμών του, ξεχώρισαν σταθμούς με ιστορία, αρχαιολογικά ευρήματα και έργα τέχνης γνωστών Ελλήνων καλλιτεχνών. Η δημιουργική αυτή διαδικασία είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργήσουν χάρτες για περιήγηση, σε συνδυασμό με γλωσσικές ασκήσεις που βοήθησαν στον κατατοπισμό και στον προσανατολισμό.

Έχοντας αποκτήσει χρήσιμες πληροφορίες οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ Δημοτικού είναι σε πλήρη ετοιμότητα να μας ξεναγήσουν στο κέντρο της Αθήνας και να μας δώσουν οδηγίες μετακίνησης με το Μετρό!