Οι μαθητές της Γ’ Δημοτικού «συναλλάσσονται» στα Αγγλικά!

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Αγγλικής γλώσσας οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού συμμετείχαν σε μια διαδραστική και ευχάριστη εκπαιδευτική δραστηριότητα, που είχε ως στόχο την εξοικείωσή τους με τις έννοιες των μετρήσιμων και των μη μετρήσιμων ουσιαστικών.

Αρχικά, αφού δημιούργησαν τη λίστα με τις προσωπικές αγορές που επιθυμούσαν να πραγματοποιήσουν, «επισκέφθηκαν» τα εικονικά καταστήματα των συμμαθητών τους για να βρουν όλα τα προϊόντα που χρειάζονταν,

Οι μαθητές μέσω της συγκεκριμένης άσκησης εξασκήθηκαν σε διαλόγους που χρησιμοποιούνται στην καθημερινή ροή της γλώσσας και της επικοινωνίας και με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο και μέθοδο διδασκαλίας εξοικειώθηκαν ακόμα περισσότερο με τη χρήση των Αγγλικών, με αγάπη και ενθουσιασμό!