Οι μαθητές της Γ’ Δημοτικού κάνουν εκλογές!

Με αφορμή την ολοκλήρωση της 1ης ενότητας του βιβλίου της Μελέτης Περιβάλλοντος, οι μαθητές της Γ’  Δημοτικού πραγματοποίησαν εκλογές.

Στόχος ήταν να ενημερωθούν για τη διαδικασία των εκλογών αλλά και να βιώσουν στο πλαίσιο της τάξης την ψηφοφορία και τις εκλογές, εκλέγοντας οι ίδιοι τους εκπροσώπους τους.

Αρχικά, έγινε συζήτηση προκειμένου να αποσαφηνιστούν έννοιες όπως: ψηφοφορία, εκλογές, υποψήφιοι κ.λπ. Κάθε μαθητής έφτιαξε τη δική του ταυτότητα την οποία θα χρησιμοποιούσε κατά την ψηφοφορία. Στη συνέχεια, οι υποψήφιοι ετοίμασαν τους προεκλογικούς τους λόγους τους οποίους εκφώνησαν στην τάξη. Η εφορευτική επιτροπή κρατούσε τα στοιχεία κάθε ψηφοφόρου και έδινε τα ψηφοδέλτια. Η εκλογική διαδικασία ολοκληρώθηκε ύστερα από τη μυστική ψηφοφορία, με την καταμέτρηση των ψήφων και την ανάδειξη του μαθητή που έλαβε τις περισσότερες.

Ήταν μια ιδιαίτερα διασκεδαστική και ταυτόχρονα διδακτική διαδικασία για τους μικρούς μας μαθητές!