Οι μαθητές της Γ’ Δημοτικού γνωρίζουν τα έργα του ζωγράφου Magritte

Oι μαθητές της Γ’ Δημοτικού με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου του 1940 γνώρισαν όχι μόνο τον ηρωικό αγώνα των Ελλήνων αλλά και τα τραγικά γεγονότα και τις εξελίξεις του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, κατανοώντας, έτσι, τα δεινά του πολέμου, τις δραματικές του συνέπειες σε σχέση με τις ανθρώπινες απώλειες, την ηθική κατάπτωση, τις οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις, την περιβαλλοντική καταστροφή. Tα έργα του ζωγράφου Magritte “Ο μεγάλος πόλεμος Ι» και «Ο μεγάλος πόλεμος ΙΙ» βοήθησαν τους μαθητές να αισθανθούν μέσα από την τέχνη την πραγματική διάσταση του πολέμου.

Ενώ, δηλαδή, ο πόλεμος προβάλλεται από τους «ιθύνοντες» ως μέσο απόκτησης και επέκτασης δύναμης και εξουσίας, το αληθινό του πρόσωπο είναι αποτρόπαιο και κανείς δε θέλει να το αντικρίσει. Εμπνευσμένοι από αυτό το αντιπολεμικό πνεύμα, τα παιδιά δημιούργησαν τις δικές τους μοναδικές κατασκευές.