Οι μαθητές της γαλλικής γλώσσας μελετούν τον Μολιέρο

Με αφορμή την επέτειο των 400 χρόνων από τη γέννηση του Μολιέρου (Jean Baptiste Poquelin), οι μαθητές των Γαλλικών και συγκεκριμένα από τα τμήματα PC3, CA3, CB3 και CC2, ερεύνησαν τη ζωή, το έργο καθώς και την εποχή που έζησε ο μεγάλος αυτός Γάλλος θεατρικός συγγραφέας και παρουσίασαν διάφορες εργασίες, ανάλογα με το επίπεδο των γαλλικών τους.

Οι μαθητές της Στ΄ Δημοτικού δημιούργησαν μια ταυτότητα του Μολιέρου με τα βασικά στοιχεία της βιογραφίας του, οι μαθητές της α΄ και της β΄ Γυμνασίου παρουσίασαν ενδιαφέροντα power points. Τέλος, μαθητές της γ΄ Γυμνασίου εξασκήθηκαν στην ανάγνωση μέσω ενός αποσπάσματος από την κωμωδία «Ο Αρχοντοχωριάτης», όπου τους δόθηκε η ευκαιρία να συγκρίνουν τη σύγχρονη γαλλική γλώσσα με την αντίστοιχη του 17ου αιώνα.