Οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού δημιουργούν αφίσες για την ανακύκλωση

Οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας προσέγγισαν διαθεματικά το ιδιαίτερα σημαντικό θέμα της ανακύκλωσης.

Αφού μίλησαν για τη μόλυνση του περιβάλλοντος και την ανάγκη προστασίας του, στη συνέχεια συζήτησαν για τις πρωτοβουλίες που θα μπορούσαν να πάρουν, ώστε να περάσουν από τη θεωρία στην πράξη.

Το θέμα που αναδείχτηκε ήταν η ανάγκη περιορισμού της κατανάλωσης υλικών αγαθών, η εξοικονόμηση πόρων και η επαναχρησιμοποίηση. Με βάση τα παραπάνω αποφάσισαν να δημιουργήσουν αφίσες που θα έχουν ως στόχο την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας αναφορικά με το ζήτημα της ανακύκλωσης.

Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό: Αφίσες με σλόγκαν και ζωγραφικές, με ποιήματα και στιχάκια, με κολλάζ και χρώματα δεν στόλισαν απλώς τους τοίχους των αιθουσών αλλά επηρέασαν τις στάσεις των μαθητών καθιστώντας τους ενεργοποιημένα μέλη μιας καλύτερης κοινωνίας.