Οι μαθητές της Β’ Δημοτικού προστατεύουν το περιβάλλον

Η δράση που διενεργήθηκε από τη Στ’ Δημοτικού με τίτλο: «Ανακύκλωση», αποτέλεσε την αφορμή να ενημερωθούν για ακόμη μια φορά οι μαθητές της Β’ Δημοτικού για τη σημασία της ανακύκλωσης, τα οφέλη, καθώς και για τα υλικά που μπορούν να ανακυκλωθούν.

Στη συνέχεια, πραγματοποιήθηκε συζήτηση, στην οποία οι μαθητές προβληματίστηκαν, εμπνεύστηκαν και οδηγήθηκαν στην αποτύπωση της σκέψης τους με δημιουργικό τρόπο στο χαρτί. Με όρεξη και χαρά τα παιδιά αποφάσισαν ομόφωνα ότι θα συμμετέχουν ακόμα πιο δυναμικά στην προσπάθεια για συλλογή ανακυκλώσιμων υλικών στον χώρο του Σχολείου μας.

Άλλωστε η Εκπαιδευτική Αναγέννηση, από την πρώτη μέρα λειτουργία της στηρίζει έμπρακτα το πρόγραμμα της Ανακύκλωσης, έχοντας τοποθετήσει στο προαύλιο τους κατάλληλους κάδους συλλογής ανακυκλώσιμων υλικών.