Οι μαθητές της Β’ Δημοτικού μαθαίνουν για την εποχή των προπαππούδων τους

Οι μαθητές της Β’ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2018 το Παιδικό Μουσείο, όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ο προπάππους και η προγιαγιά διηγούνται».

Ο εναλλακτικός τρόπος προσέγγισης του Μουσείου έδωσε πρωταγωνιστικό ρόλο στα παιδιά, τα οποία ως μικροί ερευνητές ανακάλυψαν στοιχεία για την εποχή των προπαππούδων τους.

Ακολουθώντας τις οδηγίες της ερμηνεύτριας και εργαζόμενα σε μικρές ομάδες, παρατήρησαν παλιά αντικείμενα, διατύπωσαν υποθέσεις σχετικά με τη χρήση τους, έκαναν συγκρίσεις με τα αντίστοιχα σύγχρονα και επισήμαναν τις διαφορές τους. Έπειτα παρουσίασαν όσα διαπίστωσαν στην ολομέλεια της τάξης και ακολούθησε εξαγωγή συμπερασμάτων.

Ήταν μια ευχάριστη εμπειρία, καθώς οι μαθητές αποκτώντας ενεργό ρόλο εξοικειώθηκαν με την πολιτιστική και τεχνολογική κληρονομιά και ήρθαν σε επαφή με την έννοια της συνέχειας και της εξέλιξης.