Οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού σε ρόλο δημοσιογράφου!

Στο πλαίσιο της ενότητας «Το Σχολείο» της Μελέτης Περιβάλλοντος, οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν διαφορετικά σχολικά περιβάλλοντα.

Μέσα από τη συζήτηση προκλήθηκαν απορίες για τη μαθητική ζωή προηγούμενων γενεών. Έτσι, οι μικροί μας μαθητές, αφήνοντας για λίγο τα σχολικά τους καθήκοντα, ανέλαβαν τον ρόλο του δημοσιογράφου, προκειμένου να συλλέξουν πληροφορίες για τα μαθητικά χρόνια του παρελθόντος.

Αφού δόθηκαν κατευθυντήριες ερωτήσεις και οδηγίες, οι μαθητές κλήθηκαν να πάρουν συνεντεύξεις από γονείς, γιαγιάδες/παππούδες και να τις καταγράψουν. Συνέλεξαν, λοιπόν, πληροφορίες που δε γνώριζαν, περνώντας ταυτόχρονα χρόνο με τα αγαπημένα τους πρόσωπα.

Επιστρέφοντας στην τάξη, τα παιδιά παρουσίασαν τις εργασίες τους, έντυπες ή σε μορφή βίντεο/ηχογράφησης, στους συμμαθητές τους και χειροκροτήθηκαν θερμά! Τέλος, με έκπληξη και ενθουσιασμό, εντόπισαν ομοιότητες και διαφορές της μαθητικής ζωής του «χθες» με του «σήμερα».