Οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού μαθαίνουν «Τα Φυτά»

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος, οι μικροί μαθητές της Β’ Δημοτικού ήρθαν σε επαφή με την ενότητα «Τα φυτά». Συγκεκριμένα,  έμαθαν πως τα φυτά για να αναπτυχθούν δεν χρειάζονται μόνο ήλιο, αλλά επίσης νερό, χώμα και αέρα. Σε αυτό το ταξίδι γνώρισαν τα μέρη του φυτού και τον τρόπο που μεγαλώνουν, ώσπου τελικά αντιλήφθηκαν πως τα φυτά δεν είναι ίδια, αλλά χωρίζονται σε συγκεκριμένες ομάδες ανάλογα με τη διάρκεια ζωής τους και το είδος του βλαστού τους. Έτσι, ζητήθηκε από το κάθε παιδί να συλλέξει από τον κήπο του ή το κοντινότερο πάρκο του διαφορετικά φυτά και να τα φέρει στην τάξη. Στη συνέχεια, η κάθε τάξη έκανε μια ομαδική σύνθεση των φύλλων, τοποθετώντας τα σε χαρτόνι, η οποία είχε ως αποτέλεσμα να φτιαχτεί το φυτολόγιο κάθε τάξης. Η συγκεκριμένη δράση ενθουσίασε τα παιδιά, καθώς συνεργάστηκαν, δημιούργησαν με τα χέρια τους, ενώ παράλληλα απόλαυσαν και τις μυρωδιές.”