Οι μαθητές της Β΄Δημοτικού φτιάχνουν τις δικές τους αφίσες!

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας και συγκεκριμένα της ενότητας «ΠΡΟΣΟΧΗ! Τι λέει εκεί;», οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης γνώρισαν τις αφίσες και τις μικρές αγγελίες.

Στόχος της συγκεκριμένης ενότητας ήταν τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τα δύο αυτά ιδιαίτερα είδη κειμένου και να γνωρίσουν τα μορφολογικά χαρακτηριστικά και τη χρησιμότητά τους. Με αφορμή τις εικόνες και τα κείμενα του βιβλίου αλλά και επιπλέον αυθεντικό υλικό, δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές μας να παρατηρήσουν τα απαραίτητα εκείνα στοιχεία που συνθέτουν τα είδη αυτά. Στη συνέχεια, οι μαθητές έφτιαξαν τις δικές τους αφίσες και μικρές αγγελίες με πολλή φαντασία και δημιουργικότητα. Η δράση ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση της δουλειάς τους στους συμμαθητές τους, οι οποίοι τους αντάμειψαν με ένα θερμό χειροκρότημα.