Οι μαθητές της Α’ Δημοτικού στο «Ξενοδοχείο της Δεκάδας»

Οι μαθητές της Α’ Δημοτικού στα πλαίσια του μαθήματος  των Μαθηματικών είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε μια βιωματική προσέγγιση για την υπέρβαση της Δεκάδας αξιοποιώντας τη σωματοποίηση εννοιών.

Το «Ξενοδοχείο της Δεκάδας» αποτελεί ένα «μαθησιακό υπομόχλιο», που, με τη βοήθεια του θεατρικού παιχνιδιού, παρουσιάζεται η αλληλουχία πράξεων, οι οποίες πραγματοποιούνται, όταν θέλουμε να υπολογίσουμε το άθροισμα δυο αριθμών μικρότερων της Δεκάδας, το οποίο υπερβαίνει τη Δεκάδα (8+9=17).

Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί, όταν θέλουμε να υπολογίσουμε τη διαφορά δυο αριθμών, εκ των οποίων ο μειωτέος είναι μεγαλύτερος της Δεκάδας και ο αφαιρετέος μικρότερος της Δεκάδας (13-5=8).

Οι μαθητές στο σύνολό τους υποδύθηκαν τους ρόλους των αριθμών και ανακάλυψαν του μηχανισμούς επίλυσης των πράξεων που προαναφέρθηκαν.