Οι μαθητές της α’ Γυμνασίου μελετούν τη θέση της γυναίκας ανά τους αιώνες

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Οδύσσειας του Ομήρου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος α’ 3 Γυμνασίου – με την καθοδήγηση της Φιλολόγου κυρίας Σοφίας Γατοπούλου-  προσέγγισαν τη θέση της γυναίκας μέσα στα χρόνια.

Ειδικότερα, με αφορμή το μάθημα, μελέτησαν πώς παρουσιάζεται η γυναίκα μέσα στο έπος του Ομήρου (περιπτώσεις Πηνελόπης, Ναυσικάς, υπηρετριών), τι δικαιώματα, υποχρεώσεις και ποιες ασχολίες είχε καθώς και πώς όλα αυτά τα στοιχεία έχουν διαφοροποιηθεί στην πάροδο των χρόνων.

Εν συνεχεία, λειτουργώντας σε ομάδες, προετοίμασαν  σχετικές εργασίες για τη διαφοροποίηση του ρόλου και των δικαιωμάτων της γυναίκας ανά τους αιώνες, τις οποίες παρουσίασαν και συζήτησαν στην ψηφιακή τάξη.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν ένα ταξίδι δημιουργικό για τη θέση της γυναίκας μέσα στα χρόνια.