Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού στο Μουσείο Πειραμάτων

Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία, να επισκεφθούν το Μουσείο Πειραμάτων.

Στόχος της εκπαιδευτικής επίσκεψης που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 23 Μαΐου 2018 ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες να έρθουν σε επαφή με την Φυσική, τη Χημεία και την Βιολογία και να συμμετέχουν σε δραστηριότητες και πειράματα.

Το πρόγραμμα που παρακολούθησαν οι μικροί μας μαθητές με τίτλο «Η μάγισσα Ξερόλα και το παραμύθι πειραμάτων», είναι ένα διαδραστικό παραμύθι, το οποίο εισαγάγει τα παιδιά στον κόσμο της επιστήμης!

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας διάβασαν σημειώματα με την βοήθεια του καθρέφτη, έφτιαξαν «μαγικά» φίλτρα, πέρασαν κάτω από ακτίνες laser και καπνούς, χρησιμοποίησαν μικροσκόπιο για να δουν μικροοργανισμούς που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι και για λίγο και εκείνοι «μικροί επιστήμονες», ενώ στο τέλος της εκπαιδευτικής επίσκεψης συνέθεσαν το δικό τους βιβλίο με το παραμύθι πειραμάτων!