Οι μαθητές της α΄ Γυμνασίου «προσεγγίζουν» την Τέχνη

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, οι μαθητές της α΄ Γυμνασίου, προσέγγισαν τη θεματική ενότητα της “Τέχνης” με έναν ξεχωριστό τρόπο.

Χωρισμένοι σε ομάδες, αναζήτησαν στο διαδίκτυο πληροφορίες για την ιστορία του κινηματογράφου, ταινίες – ορόσημα στην εξέλιξή του, την ιστορία του θεάτρου, με ιδιαίτερες αναφορές σε αρχαίες τραγωδίες, την ιστορία των “comics” αλλά και εστίασαν σε έργα τέχνης με διεθνή αναγνωρισιμότητα.

Όλες οι ανωτέρω ομαδικές εργασίες παρουσιάστηκαν στο σύνολο του τμήματος και ακολούθησε μια δημιουργική συζήτηση για τη σημασία κάθε μορφής τέχνης στη ζωή μας. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με αυτή τη δράση καθώς μέσα από τη δική τους έρευνα, συνειδητοποίησαν τη σημασία και εξέλιξη της τέχνης μέσα στον χρόνο καθώς και τον ρόλο της στη σύγχρονη ζωή μας.