Οι μαθητές της α΄ Γυμνασίου επισκέπτονται τα Μουσεία του κόσμου

Στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας και στο πλαίσιο της ενότητας «Τέχνη», οι μαθητές της α’ Γυμνασίου, με την καθοδήγηση των Φιλολόγων, κας Ελένης Αυγέρη, κας Σοφίας Γατοπούλου, κας Μαριτίνας Καλού και κας Νικολέττας Κοκοσιούλη, περιηγήθηκαν ψηφιακά στα μουσεία του κόσμου. Παρουσίασαν μερικά από τα πλέον διάσημα μουσεία, όπως το μουσείο του Λούβρου, το μουσείο του Πράδο, τα μουσεία του Βατικανό, το μουσείο της Περγάμου, το Ερμιτάζ, το Μητροπολιτικό  μουσείο Τέχνης και πολλά άλλα.

Ανακάλυψαν μοναδικές συλλογές έργων Τέχνης και αριστουργήματα που καλύπτουν μία ευρεία ιστορική περίοδο, από την αρχαιότητα ως την Αναγέννηση και τη σύγχρονη εποχή, συνειδητοποιώντας βαθιά πως η Τέχνη είναι στην ουσία η έκφραση του βαθύτερου εαυτού μας, ένα στοιχείο αλληλένδετο με την ίδια  την ανθρώπινη ύπαρξη.