Οι θαλασσινές εικόνες των μαθητών της α’ Γυμνασίου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος α’1 Γυμνασίου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, διδάχτηκαν το ποίημα του Γεωργίου Δροσίνη «Θαλασσινά τραγούδια» και κλήθηκαν να ζωγραφίσουν θαλασσινές εικόνες.

Απεικόνισαν σε αυτές όλη την ομορφιά του θαλασσινού τοπίου, καθώς και τα στοιχεία που το συνθέτουν, τη θάλασσα, τον ήλιο, το αεράκι, τα ψάρια, τους γλάρους, τα καράβια προσπαθώντας να αποτυπώσουν τις λυρικές εικόνες που είναι διάσπαρτες μέσα στο ποίημα και αντανακλούν την ψυχική διάθεσή του ποιητή.

Συγχαρητήρια στα παιδιά που αξιοποιώντας την πλούσια φαντασία τους μετέδωσαν, μέσα από τις ζωγραφιές τους, τη γαλήνη και τη λάμψη της ελληνικής φύσης, καθώς και στη Φιλόλογο και Υποδιευθύντρια του Γυμνασίου, κυρία Ελένη Αυγέρη, που τους ανέθεσε την όμορφη αυτή δράση.