Ξεχώρισε η συμμετοχή των μαθητών του Σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Κατηγορία Open Γυμνασίου – Λυκείου

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η συμμετοχή μαθητών από το Λύκειο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στον Πανελλήνιο Διαδικτυακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019-2020 στην Κατηγορία Open Γυμνασίου – Λυκείου που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020.

Οι μαθητές του Σχολείου μας κατασκεύασαν ένα σύστημα ανακύκλωσης και διαχωρισμού των ανακυκλωμένων σκουπιδιών το οποίο μπορεί να λειτουργήσει σε πραγματικές συνθήκες σε σχολεία, επιχειρήσεις και σε σπίτια.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στην προετοιμασία του project είναι οι: Γιώργος Κλωνής, Θάνος Κοτσόκολος, Διονύσης Κανέλλης.

Τη Μαθητική Ομάδα του Σχολείου μας προετοίμασε ο Απόφοιτός μας και Επιστημονικός Συνεργάτης Ιάσονας Ταούκης υπό την καθοδήγηση του Δημήτρη Μωραΐτη.