Ξεχώρισαν οι μαθητές μας στο 9th St. Catherine’s Debate Tournament

Με ιδιαίτερη επιτυχία συμμετείχαν 5 ομάδες μαθητών του Σχολείου μας στο 9th St. Catherine’s Debate Tournament, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018, στις εγκαταστάσεις του St. Catherine’s British School.

Οι ομάδες των μαθητών που εκπροσώπησαν το Σχολείο στη διοργάνωση διαμορφώθηκαν ως εξής :

EAS 1 Ευπραξία (Φαίη) Αναγνωστοπούλου & Χριστόφορος Δάβρης

EAS 2 Ουρανία (Ουρανί) Μορώνη & Χαρίλαος-Ιωάννης (Χάρης) Ιωάννου

EAS 3 Μαρία – Ευρυδίκη (Μαρέβη) Κανελλοπούλου & Χρήστος Αντωνόπουλος

EAS 4 Μαρία – Νίκη (Μάνια) Ζωγράφου & Μαρία – Παναγιώτα (Μαρίτα) Ζαφειροπούλου

EAS 5 Βαρβάρα Τσεκούρα και Αντωνία – Ίρις Καλκατζάκου

Η συνολική επίδοση των μαθητών της «Εκπαιδευτικής Αναγέννησης» ήταν εξαιρετική και η ευρύτερη συμμετοχή τους ξεχώρισε, κερδίζοντας τις εντυπώσεις.

Πιο συγκεκριμένα, η μαθήτρια Μαρία-Νίκη (Μάνια) Ζωγράφου κατετάγη 8η Καλύτερη Speaker ανάμεσα σε 152 συμμετέχοντες και διακρίθηκε ανάμεσα στους Top 10 Speakers.

Η Ομάδας EAS 2 με την Ουρανία (Ουρανί) Μορώνη και τον Χαρίλαο – Ιωάννη (Χάρη) Ιωάννου κατατάχθηκε στη 10η θέση σε σύνολο 76 ομάδων, συγκεντρώνοντας 9 team points και 561 speaker points, απέχοντας μόλις 8 speaker points από την πρόκριση στον Ημιτελικό.

Τα θέματα του φετινού διαγωνισμού στο πλαίσιο των τεσσάρων προκριματικών γύρων ήταν τα εξής :

• THW legalize graffiti on state-owned property.
  • THW make 12-month national service (including volunteering) compulsory for all adults.
  • TH, as the Premier League, would require each football club to field a minimum of 4 English players every match.
  • THBT language should, to the greatest extent possible, be removed of gender references.

Τους μαθητές προετοίμασε η κυρία Χριστίνα Καραβά, Δικηγόρος, MSc, Προπονήτρια Ρητορικής, η οποία και συνόδευσε τους μαθητές στη διοργάνωση.

Επίσης, τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες Αγγλικών, κυρία Ελένη Καραγιάννη και κυρία Ζαχαρούλα Νικηφορίδου, που συμμετείχαν ως judges μαζί με τον κύριο Ανδρέα Κουβάτσο.

Συγχαρητήρια σε όλους για την εξαίρετη συμμετοχή τους.