Μεγάλη διάκριση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας

4η ανάμεσα σε 827 μαθητές αναδείχθηκε η μαθήτρια της Γ΄ Λυκείου Αγγελική Γκαϊφύλλια στην πρώτη φάση του Πανελληνίου Διαγωνισμού Βιολογίας, το Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016.

Η Αγγελική, με συνολικό βαθμό 93/100, πέρασε στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού, που θα πραγματοποιηθεί στις 2 Απριλίου 2016.

Σε αυτή την επόμενη φάση του διαγωνισμού θα αναδειχθούν οι 12 μαθητές οι οποίοι, μετά τις Πανελλήνιες εξετάσεις, θα εκπαιδευτούν στο Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Από τους μαθητές αυτούς θα προκύψει η τετραμελής Εθνική Ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην Ολυμπιάδα Βιολογίας που θα διεξαχθεί στο Βιετνάμ τον Ιούλιο 2016.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο διαγωνισμό προετοιμάστηκαν με τη βοήθεια των καθηγητών Βιολογίας του Σχολείου μας κυρίας Βαλεντίνας Κουμπενά και κυρίου Αντώνιου Κριμιτζά, οι οποίοι θα αναλάβουν και τη συνέχεια της προετοιμασίας της Αγγελικής για τη συμμετοχή της στη δεύτερη φάση του Διαγωνισμού.