Μαθητής μας 1ος στην α΄ και β΄ φάση του 21ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας

Ο μαθητής μας της γ΄ Γυμνασίου Άγγελος-Πολυχρόνης Λεονταράκης αναδείχθηκε 1ος ύστερα από τη συμμετοχή του στην α΄ φάση «Εύδοξος» και β΄ φάση «Αρίσταρχος» του 21ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας 2016, περνώντας έτσι στη γ΄ φάση «Ίππαρχος» του διαγωνισμού, η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 9 Απριλίου 2016.

Σημειώνουμε ότι ο Άγγελος-Πολυχρόνης Λεονταράκης στον ίδιο διαγωνισμό πέρυσι είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Ο μαθητής προετοιμάστηκε για το διαγωνισμό από τους καθηγητές κύριο Δημήτρη Παπαδόπουλο και κύριο Νίκο Αποστολόπουλο, τόσο μέσα από τη συμμετοχή του στον Όμιλο Σύγχρονης Φυσικής και Κοσμολογίας όσο και με 5 επιπλέον δίωρα μαθήματα.

Συγχαίρουμε θερμά τον μαθητή μας για την επιτυχία του και του ευχόμαστε καλή συνέχεια στην τελική φάση του διαγωνισμού!