Μαθητές της Γ’ Δημοτικού γνωρίζουν την κρητική παραδοσιακή μουσική και ποίηση

«Άκουσες Αρετούσα μου…»

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας και  της ενότητας «Ήτανε μια φορά», οι μαθητές του τμήματος Γ’ 4 γνώρισαν την κρητική παραδοσιακή ποίηση μέσα από το ποίημα του Βιτσέντζου Κορνάρου «Ερωτόκριτος», μαθαίνοντας τη συγκινητική ιστορία του αλλά και τις διαχρονικές αξίες που αυτό περνάει, όπως η αγνή αγάπη, η γενναιότητα, ο σεβασμός, η υπομονή, η πίστη και η προσφορά.

Έμαθαν επίσης τις κοινωνικοπολιτικές συνθήκες κάτω από τις οποίες γράφτηκε το μοναδικό αυτό ποίημα, κατανοώντας το ευρύτερο ιστορικό πλαίσιο της εποχής του 16ου αιώνα.

Τέλος είχαν τη μοναδική ευκαιρία να ακούσουν τον «Ερωτόκριτο» από τον κύριο Νίκο Ανδριανάκη, γονέα μαθήτριας του Σχολείου μας και ερασιτέχνη μουσικό, ο οποίος μίλησε για την κρητική παραδοσιακή μουσική, συζήτησε μαζί τους για το μοναδικό αυτό έργο της παγκόσμιας ποίησης και έπαιξε μαντολίνο, τραγουδώντας μαζί τους.

Ήταν μια μοναδική εμπειρία!

oznor