Μαθητές μας στο 1ο Μαθηματικό Μαθητικό Συνέδριο

Με ιδιαίτερα μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η συμμετοχή μαθητών του Γυμνασίου και του Λυκείου του Σχολείου μας στο 1ο Μαθηματικό Μαθητικό Συνέδριο, που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018.

Οι μαθητές της γ’ Γυμνασίου : Λυδία Βορτσέλα, Ευάγγελος Βουλουμάνος, Δημήτριος Καμπανάος, Νικόλαος Κωστόπουλος, Ελένη Μαραντίδη, Κυριακή Μεφσούτ, Γεώργιος – Χρήστος Μουσελάς, Ασημίνα Νταή, Γεώργιος Παπαδόπουλος, Ευαγγελία Παπανδρέου, Αναστασία Παρασκευοπούλου, Φιλίππα Πετροπούλου, Βασιλεία Πιτσινέλη, Νεφέλη – Μαρία Σαραμαντή, Βαρβάρα Τσεκούρα, Στέφανος Στέφανος Χαλάτσης και Στυλιανός Χατζήβεης παρουσίασαν την εργασία που πραγματοποίησαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρόνιας 2018-2019 με θέμα : «Σύγχρονα εργαλεία στη Στατιστική της Β’ Γυμνασίου», με υπεύθυνο καθηγητή τον Μαθηματικό κύριο Λάττα Κωνσταντίνο.

Αντίστοιχα οι μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου, Αθανάσιος Ζαχαρόπουλος, Απόστολος Κανέλλης, Αλέξανδρος Μαρκόπουλος και Γεώργιος Τρούπης παρουσίασαν την εργασία «Τα μαθηματικά μας προβληματίζουν», με υπεύθυνους καθηγητές τους Μαθηματικούς, κύριο Ανδριόπουλο Γιώργο και κύριο Κωνσταντίνο Σχίζα.

Οι μαθητές του Σχολείου μας έλαβαν ιδιαίτερα θετικά σχόλια και για τις δυο παρουσιάσεις που πραγματοποίησαν κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου.

Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή τους.