Μαθαίνω να συμπεριφέρομαι σωστά στα ομαδικά αθλήματα

Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού πραγματοποίησαν στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής ένα θεωρητικό μάθημα με θέμα «Μαθαίνω να συμπεριφέρομαι σωστά στα ομαδικά αθλήματα», το οποίο διδάσκεται στην ενότητα «Σωστή αθλητική συμπεριφορά» του διαδραστικού βιβλίου της Ε’- ΣΤ’.

Πιο συγκεκριμένα, τα παιδιά με τη βοήθεια ψηφιακών εργαλείων παρακολούθησαν video με θέμα τον σεβασμό σε συμπαίκτες, αντιπάλους και διαιτητές, συμπλήρωσαν ερωτηματολόγιο, με σκοπό να αναγνωρίσουν τη σωστή αθλητική συμπεριφορά αλλά και να εντοπίσουν και να αξιολογήσουν τη δική τους, και έναν ηλεκτρονικό τοίχο με τις γενικότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα. Τέλος, ανήρτησαν μια αφίσα στον πίνακα του σχολείου, με σκοπό να αναδείξουν την έννοια του ευ αγωνίζεσθαι και να βοηθήσουν τη σχολική κοινότητα να υιοθετήσει στάσεις σωστής αθλητικής συμπεριφοράς.