Μαθήτριες του Σχολείου μας συμμετείχαν στη διαδικτυακή δραστηριότητα «Γίνε Βιολόγος για μια μέρα»

Οι μαθήτριες της Α’ Λυκείου Αθανασία Γεωργίου και Ευθαλία Πρέκα συμμετείχαν στη  διαδικτυακή δραστηριότητα «Γίνε Βιολόγος για μια μέρα»  στο πλαίσιο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας (ΠΔΒ), ο οποίος δεν πραγματοποιήθηκε λόγω της πανδημίας.

Το «Γίνε Βιολόγος για μια μέρα»  περιλάμβανε  ένα ελεύθερο διαδικτυακό κουίζ καθώς και προβολή απλών πειραμάτων επίδειξης και κατασκευών  που μπορούσε ο/η καθένας/μια να πραγματοποιήσει με καθημερινά υλικά στο σπίτι του (DIY). Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Απριλίου 2021. Επισημαίνουμε ότι παρά το γεγονός ότι τα κουίζ δεν ήταν διαγωνιστικά, δεν υπήρχε καταχώρηση βαθμολογίας, ούτε  κατάταξη και  διακρίσεις, οι μαθήτριές μας, χωρίς το άγχος των εξετάσεων, πέτυχαν πολύ υψηλές επιδόσεις.

Συγχαρητήρια στις μαθήτριες του Σχολείου μας για τη συμμετοχή τους.