Μαθήτρια του Λυκείου στο Σεμινάριο “Psychology of Popularity” του The University of North Carolina at Chapel Hill

Η μαθήτρια από τη Β΄ Λυκείου του Προγράμματος GCE  Άρτεμις Κοτζαναστάση παρακολούθησε πρόσφατα το διαδικτυακό σεμινάριο με τίτλο ‘’Psychology of Popularity’’ που διοργανώθηκε από το University of North Carolina at Chapel Hill.

Κατά τη διάρκεια του Σεμιναρίου πραγματοποιήθηκαν επιστημονικές εισηγήσεις και παρουσιάστηκαν μελέτες αναφορικά με τη σύνδεση της δημοτικότητας στην παιδική και στην εφηβική ηλικία με την ψυχική υγεία στην ενήλικη ζωή.

Η επαγγελματική σταδιοδρομία,  τα επίπεδα χαράς και η κοινωνική ζωή των ανθρώπων είναι παράγοντες που αιτιολογούν την αλληλοεπίδραση που αναπτύσσουν με τον κύκλο των συνομηλίκων τους στο παρελθόν.