«Η Τέχνη του Λόγου και της Επικοινωνίας στο Δημοκρατικό Σχολείο»

Η Φιλόλογος και Υποδιευθύντρια του Γυμνασίου, κυρία Ελένη Αυγέρη και η Φιλόλογος κυρία Άννα Κουρδή παρακολούθησαν πρόσφατα την επιμορφωτική Διαδικτυακή Ημερίδα με θέμα: «Η Τέχνη του Λόγου και της Επικοινωνίας στο Δημοκρατικό Σχολείο». Η Ημερίδα διοργανώθηκε στις 6 Μαρτίου 2021 από την Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλίνων, σε συνεργασία με το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ρητορική, Επιστήμες του Ανθρώπου και Εκπαίδευση» του ΠΤΔΕ/ΕΚΠΑ και του ΠΤΝ/ΠΔΜ, το Εργαστήριο Αρχαίας Ρητορικής και Δραματικής Τέχνης του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και το 2ο ΠΕ.ΚΕ.Σ. Αττικής.

Κατά τη διάρκεια της Διημερίδας πραγματοποίησαν εισηγήσεις έγκριτοι Πανεπιστημιακοί αναφορικά με θέματα ρητορικής και μεθοδολογίας, τόσο στην προσέγγιση όσο και την ανάλυση κειμένων της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας, ενώ παράλληλα παρουσιάστηκαν βασικές τεχνικές καλλιέργειας της δημιουργικής γραφής καθώς και προτάσεις και εφαρμογές ανάπτυξης των δεξιοτήτων του ενεργού πολίτη στη διδακτική πράξη.

Συγχαρητήρια στην κα. Ε. Αυγέρη και στην κα. Α. Κουρδή για τη συμμετοχή τους.