Η αξία της Φιλίας μέσα από την Τέχνη

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, το τμήμα β2 Γυμνασίου προσέγγισε την έννοια και αξία της ΦΙΛΙΑΣ μέσα από την Τέχνη.

Έτσι, οι μαθητές συγκέντρωσαν και παρουσίασαν ποικίλα έργα τέχνης (ποιήματα, πίνακες ζωγραφικής, αποφθέγματα, παραμύθια, κ.ά.) από όλο τον κόσμο, αναδεικνύοντας έτσι τη σπουδαιότητα αυτού του δεσμού μεταξύ των ανθρώπων.

Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση για τη σημασία της φιλίας μέσα στο χρόνο και ιδιαίτερα σε δύσκολες χρονικές συγκυρίες, όπως και σήμερα με την καραντίνα που βιώνουμε.

Όλα τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό και έχοντας της καθοδήγηση της Φιλολόγου του Σχολείου μας κυρίας Σοφίας Γατοπούλου, οι εργασίες τους ανέδειξαν την ευαισθησία που τους διακρίνει.