Η Αλληγορία του Σπηλαίου από τους μαθητές της Β΄Λυκείου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης για δεύτερη χρόνια υπό την καθοδήγηση του κύριου Βασίλη Λυμπερόπουλου, Ιστορικού-Φιλολόγου, παρουσίασαν στους συμμαθητές τους δραματοποιημένη την αλληγορία του σπηλαίου από την Πολιτεία του Πλάτωνα.

Ο εικονικός κόσμος τον οποίο ο αρχαίος φιλόσοφος περιγράφει έχει ποικίλες εφαρμογές στον σύγχρονο κόσμο μας.

Ο κινηματογράφος, η διαφήμιση, η εικονική πραγματικότητα και οι σύγχρονες τεχνολογικές εξελίξεις στον κυβερνοχώρο δημιουργούν πολλές φορές ένα τεχνητό περιβάλλον μέσα στο οποίο οι άνθρωποι αναγκάζονται να ζουν.

Μέσω της συγκεκριμένης δραματοποίησης οι μαθητές της Β΄Λυκείου στο σύνολό τους έλαβαν σημαντικά ερεθίσματα για την αξία που έχει η ανάπτυξης της κριτικής σκέψης και της κριτικής ματιάς απέναντι στις επιταγές της τεχνολογίας και της σύγχρονης ζωής.