Εργασία για τα γαλακτοκομικά προϊόντα (Α’ Γυμνασίου)

Την Πέμπτη 1η Φεβρουαρίου 2018, στο πλαίσιο του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας, οι μαθήτριες της α΄ Γυμνασίου Κατερίνα Αργύρη, Χαρά Κονταξάκη και Ρέα Παπαζήση, με καθηγήτριες την κυρία. Πηγή Λιαγκρή και την κυρία Νατάσα Τερλεξή, επιμελήθηκαν και παρουσίασαν στους συμμαθητές τους μια εργασία που αφορούσε στο κεφάλαιο της Διατροφής και πιο συγκεκριμένα για τα Γαλακτοκομικά Προϊόντα.

Οι μαθήτριες προσκόμισαν πληροφορίες για το γάλα και τα παράγωγα γαλακτομικά προϊόντα, τα οφέλη από την κατανάλωσή τους, καθώς και συνταγές μαγειρικής με βάση το γάλα, το γιαούρτι, το βούτυρο και το τυρί. Η πιο γλυκιά έκπληξη όμως ήταν στο τελευταίο κομμάτι της παρουσίασης κατά τη διάρκεια του οποίου κέρασαν τους συμμαθητές τους παγωτά και τους πρότειναν τρόπους παρασκευής milkshake!