84 μαθητές μας διακρίθηκαν στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Πυθαγόρας»

84 μαθητές και μαθήτριες από τη Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού και το Γυμνάσιο του Σχολείου μας διακρίθηκαν στον Μαθηματικό «Διαγωνισμό «Πυθαγόρας» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας που διοργανώθηκε στις 12 Μαρτίου 2022.

Στόχος του Διαγωνισμού είναι να έρθουν οι μαθητές και οι μαθήτριες σε επαφή με τις πτυχές της μαθηματικής σκέψης και του μαθηματικού συλλογισμού. Τα θέματα στα οποία διαγωνίζονται είναι επικεντρωμένα στην ελληνική εκπαιδευτική πραγματικότητα και επιλέγονται από την επιτροπή διαγωνισμών και Ολυμπιάδων της ΕΜΕ, η οποία έχει τεράστια και πολυετή εμπειρία στη θεματοδότηση μαθηματικών διαγωνισμών. Οι μαθητές καλούνται να απαντήσουν σε 20 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και κλιμακούμενης δυσκολίας, απόλυτα συντονισμένες με το ισχύον πρόγραμμα σπουδών κάθε τάξης. Η αξιολόγηση δεν πραγματοποιείται με γνώμονα τις μαθηματικές γνώσεις, αλλά τη μαθηματική σκέψη των συμμετεχόντων (αναλογική, επαγωγική, συνδυαστική, αλγεβρική, γεωμετρική, αλγοριθμική κ.λπ.).

Από τη βαθμίδα του Δημοτικού οι μαθητές και οι μαθήτριες που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό είναι οι:

Β΄ Δημοτικού: Φαίδρα Βερνίκου, Ευδοκία – Λυδία Γούτου, Πατρικία Δαμαστιώτη, Δημήτρης Καραγλάνης, Βασίλης – Λεωνίδας Κόσκος, Μαρία Κοσμίδη, Αργύρης Μαρίνος, Α. – Ε. Μ., Α. Μ., Χρήστος Παπαϊωάννου, Οδυσσέας Πεϊραβί, Αντώνης Τζιτζικαλάκης, Ουρανία Τσατσάκου, Δ. Χ.

Γ΄ Δημοτικού: Ανδρέας Ανδρικόπουλος, Αγγελική Βάθη, Κωνσταντίνος Βουτσινάς, Ευάγγελος – Νεκτάριος Γιαννίτσας, Ίριδα – Σπυριδούλα Ευθυμίου, Χαράλαμπος – Φίλιππος Μακρής, Βασίλης Μπάρτζας, Ελισάβετ Ξενάκη, Χρυσούλα Παϊκοπούλου, Δικαίος Παρασκευαϊδης, Λυδία Τσακμάκη, Έκτορας Τσακμάκης, Λουκία – Φανουρία Χαρέμη, Μ. Χ.

Δ΄ Δημοτικού: Β. Α., Αγγελική Αθανασοπούλου, Ευαγγελίτσα Αλμπάνη, Ευαγγελία Γιαννακού, Δανάη – Δέσποινα Καφετζή, Χρήστος Κλαμπατσέας, Ευγενία Κοσμίδη, Δημήτρης Παγανός, Αιμιλιανός – Μαιδαλιανός Πιτσινέλης, Σπύρος Ρούλιας, Γεωργία Χαλαράκη, Αλεξάνδρα – Παταπία Χορμοβίτη, Αντιόπη Χριστοδούλου

Ε΄ Δημοτικού: Ελευθέριος – Εφραίμ Αποστολόπουλος, Φίλιππος Βούζας, Αχιλλέας Γκερεδάκης, Μάριος Δημητρίου, Γεωργία Ηλιοπούλου, Τ. Θ., Άγις – Κωνσταντίνος Κούβαρης, Παρασκευή – Αγγελική Κουρεντζή, Μάριος Μπουλίνης, Θεόδωρος Σιδέρης, Αντώνιος Χαλμπές

Στ΄ Δημοτικού: Ιωάννης Αγγελίδης, Αναστάσιος Γιαννικόπουλος, Νικόλαος – Μάριος Γιοβάνης, Παναγιώτης Ζαφείρης, Ηλέκτρα Ζηκούλη, Νικόλαος Κομιανός, Μαυρέττα Λύρα, Χριστίνα Μαμμωνά, Κωνσταντίνος Μεγαπάνος, Χρύσανθος – Ραφαήλ Μπαϊρας, Άγγελος Φωτόπουλος, Μελίνα Χρόνη

Από τη βαθμίδα του Γυμνασίου οι μαθητές και οι μαθήτριες που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό είναι οι:

α΄Γυμνασίου: Φαίδων Δασκαλόπουλος, Λάμπρος Ιακωβάκης, Βασίλης Παππάς, Αλέξανδρος – Γεώργιος  Βούζας, Φίλιππος Γκερεδάκης, Ναταλία Χρόνη

β΄Γυμνασίου: Χριστίνα Ευσταθίου, Γιώργος Βασιλακάκης, Άρτεμις Ζαφείρη, Δήμητρα Πάβαρη

γ΄Γυμνασίου: Κατερίνα Χαλμπέ, Οδυσσέας – Αντώνης Κεσεντές, Ιφιγένεια Μικέ, Απόστολος Ιακωβάκης, Κοραλία Κωστάρα, Αγάπη – Ανθή Γεράκη, Νικόλαος Βυτόγιαννης, Συλβάν Ίκμπαλ Κωστάκης, Θ. Μ.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του Σχολείου μας για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους.

Θερμά συγχαρητήρια στους δασκάλους και στους καθηγητές Μαθηματικών που συντέλεσαν στα εξαιρετικά αποτελέσματα.