Επιτυχίες μαθητών μας στον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό «Καγκουρό»

Πολλές ήταν οι διακρίσεις των μαθητών και των μαθητριών από το Δημοτικό, το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Σχολείου μας στον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό «Καγκουρό» που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 1 Απριλίου 2023 στις εγκαταστάσεις της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης.

Ο Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό» αποτελεί τον μεγαλύτερο εκπαιδευτικό διαγωνισμό σε παγκόσμιο επίπεδο και συμμετέχουν σε αυτόν παραπάνω από 6,5 εκατομμύρια μαθητές από 70 χώρες.

Ο Διαγωνισμός βασίζεται στη φιλοσοφία ότι τα Μαθηματικά αποτελούν μια κουλτούρα που χρειάζεται να παρέχεται σε όλους. «Ειδικά, επειδή τα Μαθηματικά καλλιεργούν τη σκέψη και φέρνουν πνευματική ικανοποίηση, δεν πρέπει να απευθύνονται μόνο σε λίγους.»

Από το Σχολείο μας διακρίθηκαν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:

Β΄ Δημοτικού:

Εμμανουήλ Αγγέλικας, Γιώργος Ελευθεριάδης, Αναστάσιος Καμαρίτης, Νιόβη Κλαδάκη, Σοφία Μαυροειδή, Μαρία – Λάουρα Μπερτσιά, Θοδωρής Πανάγος, Βασίλειος Παπαχρήστος, Χρήστος Πιτσινέλης

Γ΄ Δημοτικού:

Νικόλας Βαλιάδης, Ευδοκία – Λυδία Γούτου, Ευανθία Σάνδη, Σοφοκλής Σιδηρόπουλος, Σωτήρης Τσόκας

Δ΄ Δημοτικού:

Βασίλειος Αγγέλικας, Ανδρέας Ανδρικόπουλος, Κωνσταντίνος Βουτσινάς, Δημήτριος Γεωργακόπουλος, Πέτρος Ελευθεριάδης, Μ. Κ., Δήμητρα Καφάτου, Ιωάννα – Παρασκευή Μαράτου, Βασίλης Μπάρτζας, Δημήτριος Παπαγιαννάκης, Ευθύμης Παπαευθυμίου

Ε΄ Δημοτικού:

Φ. Α., Βαγγέλης Καρδάτος, Δανάη – Δέσποινα Καφετζή, Χρήστος Κλαμπατσέας, Ελένη Μαλισόβα

ΣΤ΄ Δημοτικού: Φίλιππος Βούζας, Άγις – Κωνσταντίνος Κούβαρης

α΄ Γυμνασίου: Στυλιανή Βαλεοντή, Σπυρίδων Μαλάμος, Αριάδνη Σιφναίου, Στεφανία Χαντζή

β΄ Γυμνασίου: Κωνσταντίνος Αλεξόπουλος, Βασίλειος Αποστολόπουλος, Αλέξανδρος – Γεώργιος Βούζας, Φαίδων Δασκαλόπουλος, Ιακωβάκης Λάμπρος

Α΄ Λυκείου: Απόστολος Ιακωβάκης, Οδυσσέας Κεσεντές

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους καθώς και στους δασκάλους και τους καθηγητές τους που συντέλεσαν στην επιτυχημένη προετοιμασία τους.