Επιτυχίες μαθητών μας στον Διαγωνισμό Μαθηματικών «Ο Θαλής» και συμμετοχή στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα

Με επιτυχία συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Σχολείου μας στον Διαγωνισμό «Ο Θαλής» που διοργανώνεται από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Ο Μαθητικός Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 5 Νοεμβρίου 2021 και οι επιτυχόντες μαθητές είναι οι εξής:

Διονύσιος Γεωργίου (β’ Γυμνασίου), Σύλβαν Ίκμπαλ Κωστάκης, Λυδία Σιφναίου (γ΄ Γυμνασίου), Άννα – Ελένη Χαλαράκη (Α΄ Λυκείου), Άραν Ίκμπαλ Κωστάκης, Μαρία – Ελένη Νικολάου (Β΄ Λυκείου), Στέλιος Χατζήβεης (Γ΄ Λυκείου).

Σημειώνεται, ότι η δεύτερη φάση του Διαγωνισμού «Ο Ευκλείδης» δεν θα πραγματοποιηθεί λόγω της πανδημίας, με αποτέλεσμα τα θέματα της πρώτης φάσης να έχουν αξιολογηθεί ως θέματα αυξημένης δυσκολίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που διακρίθηκαν θα συμμετάσχουν στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα που θα πραγματοποιηθεί στις 26 Φεβρουαρίου 2022.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους και την επιτυχία τους.

Θερμά συγχαρητήρια στους καθηγητές Μαθηματικών που υποστήριξαν άρτια τη συνολική διαδικασία.