Εορτασμός της 17ης Νοεμβρίου 1973

Με αφορμή την Επέτειο των γεγονότων της 17ης Νοεμβρίου 1973 και της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου για τη διεκδίκηση αδιαμφισβήτητων ανθρωπίνων δικαιωμάτων, οι μαθητές Λυκείου του Σχολείου μας, τίμησαν τη συγκεκριμένη μέρα.

Μαθητές και μαθήτριες διοργάνωσαν και παρουσίασαν μια θεατρική παράσταση, ως αφιέρωμα  στον αγώνα για την ελεύθερη παιδεία και για τη διαφύλαξη της ελευθερίας σε όλες τις εκφάνσεις της καθημερινής ζωής.

Μέσα από την αναβίωση των γεγονότων στο χώρο του Θεάτρου, την προβολή οπτικοακουστικού υλικού από τις ταραχώδεις εκείνες μέρες, την παρουσίαση ντοκουμέντων, τη μουσική και το τραγούδι, οι μαθητές της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης «μίλησαν» στην καρδιά και στο μυαλό για παγκόσμιες αξίες και ιδανικά.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή τους καθώς και στους εκπαιδευτικούς μας, κυρίους Γ. Δέτση, Ι. Μαυρίδη και Ν. Ράπτη για την πολύτιμή υποστήριξη στην υλοποίηση του εγχειρήματος.