Εξαιρετική συμμετοχή μαθητών μας στο 14th Costeas Geitonas Schools Model United Nations

Η Εκπαιδευτική Αναγέννηση έλαβε μέρος στο  14ο  Costeas Geitonas Schools MUN, μία από τις μεγαλύτερες μαθητικές προσομοιώσεις του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών στην Ελλάδα. Στη φετινή διοργάνωση, η οποία είχε ως κεντρικό θέμα την Ψηφιακή Διακυβέρνηση (Cyber Governance), συμμετείχαν   μαθητές από 22 σχολεία εντός και εκτός Ελλάδος.

Στο Σχολείο μας είχε ανατεθεί η εκπροσώπηση της Πολωνίας και της Β. Κορέας, με τη συμμετοχή 17 μαθητών από το Γυμνάσιο και το Λύκειο.

Οι μαθητές του Σχολείου μας συμμετείχαν στις ακόλουθες επιτροπές και όργανα Ο.Η.Ε.:

στην Επιτροπή Αφοπλισμού και Διεθνούς Ασφάλειας εκπροσωπώντας την Πολωνία και τη Β. Κορέα αντίστοιχα, οι Διονύσιος Πρίφτης και Νικόλαος Βυτόγιαννης (β’ Γυμνασίου),

στην Οικονομική και Δημοσιονομική Επιτροπή η Γεωργία Ιωαννίδη, η οποία ήταν και η Πρέσβης της Πολωνίας – αρχηγός της διπλωματικής αποστολής (Β’ Λυκείου),

στην Κοινωνική, Ανθρωπιστική και Πολιτισμική Επιτροπή ο Ιωάννης Ιωάννου και η Αριάδνη Τριανταφύλλου (β’ Γυμνασίου), εκπροσωπώντας τη Β. Κορέα και την Πολωνία αντίστοιχα,

στη Νομική Επιτροπή εκπροσωπώντας την Πολωνία ο Ανδρέας Ζωγράφος,

στην Ειδική Πολιτική Επιτροπή Απο-αποικειοποίησης, ο Κωνσταντίνος Λαμπρόπουλος (Β’ Λυκείου) (ο οποίος ήταν και ο Πρέσβης της Β. Κορέας – αρχηγός της διπλωματικής αποστολής) και ο Γεώργιος Ευσταθόπουλος-Μπουτζούνης (Β’ Λυκείου) εκπροσωπώντας την Πολωνία,

στην Περιβαλλοντική Επιτροπή – 2η Υποεπιτροπή εκπροσωπώντας τη Β. Κορέα η  Θεοδώρα Πολιτάκου (β’ Γυμνασίου), που ήταν και η βασική εισηγήτρια (main submitter) στο ψήφισμα για τα Πλαστικά Μιας Χρήσης ως Οδηγός για την Αειφορία. Την Πολωνία εκπροσώπησε η Ελένη – Άννα Χαλαράκη (β’ Γυμνασίου), που ήταν και η βασική εισηγήτρια (main submitter) στο ψήφισμα για την Αντιμετώπιση του Ζητήματος των Ηλεκτρονικών Αποβλήτων μέσα από μια Διεπιστημονική Προσέγγιση,

στην Ειδική Επιτροπή για την Ψηφιακή Διακυβέρνηση, εκπροσωπώντας την Πολωνία, ο Αλέξανδρος Μαρκόπουλος (Β’ Λυκείου), ο οποίος ήταν και ο βασικός εισηγητής (main submitter) στο ψήφισμα για  το θέμα της Επίτευξης Διακυβερνητικής Ανταλλαγής Δεδομένων Ανοικτής Πρόσβασης, και

στο Συμβούλιο Ασφαλείας του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών συμμετείχε εκπροσωπώντας την Πολωνία η Ελεάννα-Ραφαηλία Γώγου (Β’ Λυκείου).

Τέλος στην Επιτροπή του Διεθνούς Δικαστηρίου του Ο.Η.Ε., έλαβαν μέρος ο Παναγιώτης Διαμαντής (Α’ Λυκείου) ως δικαστής (judge) και οι Χριστόφορος Δάβρης και Δημήτριος Κατσαούνος (Β’ Λυκείου) ως οι δικηγόροι (advocates) της Παλαιστίνης στην προσομοίωση του Διεθνούς Δικαστηρίου του Ο.Η.Ε. σχετικά με την Μετεγκατάσταση της Πρεσβείας των Ηνωμένων Πολιτειών στην Ιερουσαλήμ (Relocation of the United States Embassy to Jerusalem (Palestine v. United States of America). Οι μαθητές μας πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κερδίζοντας τη δίκη, και απέσπασαν ιδιαίτερα κολακευτικά σχόλια από τους συμμετέχοντες και τους διοργανωτές του συνεδρίου.

Στα θεσμικά όργανα του Συνεδρίου το Σχολείο μας εκπροσώπησαν επάξια  ο Ιωάννης Αγγέλικας (Γ’ Λυκείου) ως Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (Human Rights Council) και η Αγγελική Βυτόγιαννη (Β’ Λυκείου) ως Αντιπρόεδρος του Οικονομικού και Κοινωνικού Συμβουλίου (ECOSOC).

Τους μαθητές προετοίμασαν για τη συμμετοχή τους στο Συνέδριο οι κκ Κάλλια Θερμού, δικηγόρος και πολιτική επιστήμονας, και η καθηγήτρια Αγγλικών κ. Χαρά Νικηφορίδου. Στο συνέδριο τους μαθητές συνόδευσε η κυρία Κάλλια Θερμού μαζί με την καθηγήτρια Αγγλικών κα Μαρία Δεληβάνη.

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στα Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα από την Παρασκευή 6 έως και την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019.

Συγχαρητήρια σε όλους για την εξαίρετη συμμετοχή τους.