Εξαιρετική η εμφάνιση μαθητών μας στο 56th Deree Invitational

Εξαιρετική ήταν η συμμετοχή μαθητών του Σχολείου μας στο 56th Deree Invitational, που πραγματοποιήθηκε στις 2 και στις 3 Νοεμβρίου 2018, στο Deree College.

Οι ομάδες των μαθητών μας διαμορφώθηκαν ως εξής :

Ουρανία (Ουρανί) Μορώνη & Χαρίλαος-Ιωάννης (Χάρης) Ιωάννου

Μαρία-Ευρυδίκη (Μαρέβη) Κανελλοπούλου & Χρήστος Αντωνόπουλος

Ξεχωριστή ήταν η επιτυχία της ομάδας των Ουρανία Μορώνη και Χαρίλαου-Ιωάννη Ιωάννου, που κατετάγη στην 9η θέση σε σύνολο 61 ομάδων, συγκεντρώνοντας 10 team points και 697 speaker points, με μόλις 6 speaker points από την πρόκριση στον Ημιτελικό.

Σημαντική ήταν η επιτυχία του μαθητή Χαρίλαου-Ιωάννη Ιωάννου που κατετάγη 15ος Best Speaker,  της Μαρίας-Ευριδίκη Κανελλοπούλου που κατετάγη 18η Best Speaker και της Ουρανίας Μορώνη που κατετάγη 22η Best Speaker σε σύνολο 121 συμμετεχόντων.

Τα θέματα του φετινού διαγωνισμού κατά τη διάρκεια των 5 προκριματικών γύρων ήταν τα παρακάτω :

• THBT children should be separated into classes for each school subject according to their abilities in that subject (i.e. academic tracking).
  • THBT when casting minority characters, films should only cast actors from that same minority.
  • THW allow employees to give up workplace rights (e.g. paid vacation, private healthcare, redundancy compensation) in exchange for higher wages.
  • TH regrets the United State’s shift to treating China as a rival.
  • THBT nonprofit organizations should not accept funding from donors (individuals or companies) whose values or practices are incompatible with the cause of the organization.

Την προετοιμασία των μαθητών ανέλαβε η κυρία Χριστίνα Καραβά, Δικηγόρος, MSc, Προπονήτρια Ρητορικής, η οποία τους συνόδευσε στη διοργάνωση.

Συγχαρητήρια σε όλους για την εξαιρετική συμμετοχή τους.