Εξαίρετες συμμετοχές μαθητών μας στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης

Με επιτυχία συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από το Δημοτικό Σχολείο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης, το οποίο πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 21 Απριλίου 2024 στους χώρους της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδας, στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν επάξια μαθητές από τη Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού που συμμετείχαν στις Κατηγορίες της Νοηματικής Ανάγνωσης, του Αυθόρμητου Λόγου και της Επιχειρηματολογίας μέσα από το ρητορικό παιχνίδι.

Το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος «Παιχνίδια Ρητορικής Τέχνης στο Σχολείο: Σκέφτομαι… Εκφράζομαι…Επικοινωνώ: Μιλώντας για τις αξίες ζωής.»

Τα παιδιά μέσα από τη συμμετοχή τους ανέπτυξαν τις επικοινωνιακές τους δεξιότητες, χάρη στην καλλιέργεια του προφορικού λόγου μέσα από τη νοηματική και ερμηνευτική ανάγνωση κειμένων, τη σαφή και ζωντανή έκφραση ιδεών και την ανάπτυξη της επιχειρηματολογικής ικανότητας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στο Φεστιβάλ είναι οι: Θοδωρής Βελισσάρης, Ηλίας Γκούμας, Ευδοκία-Λυδία Γούτου, Μελίνα Δρογγούδη, Μαρία-Μαρκέλλα Δρόσου, Ίρις-Σπυριδούλα Ευθυμίου, Χρήστος Καραπανάγος, Δ.Κ., Α.Μ., Θοδωρής-Ιωάννης Ξυδέας, Γιάννης Οικονόμου, Γιώργος Παναγιώτου, Μαρία Παπάζογλου, Κωνσταντίνα Παπακωνσταντίνου, Δήμητρα Παππά, Αιμίλιος-Μαιδαλιανός Πιτσινέλης, Μαρία-Φλορισμπέλλα Ροντρίγκες-Τσώνη, Ιωάννη Σαμπάνη, Μάριος-Ορφέας Σκαρίμπας, Θωμάς Τσαμάκος, Βασιλική Τσεβά, Αντώνης Υφαντής, Ε.Φ.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες για τη συμμετοχή τους, καθώς και στη Διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου κυρία Ευγενία Νινιού και τη δασκάλα κυρία Αθηνά Πατσούμη που ανέλαβαν την άρτια προετοιμασία τους και συνόδευσαν τα παιδιά στο Φεστιβάλ.