«Ελαίων… Γεύσεις» από τους Ομίλους Βιολογίας και Μικροί Επιχειρηματίες & Διαφήμιση

Οι μαθητές Δημοτικού των Ομίλων Βιολογίας και Μικροί Επιχειρηματίες και Διαφήμιση μας παρουσιάζουν το «Ελαίων…Γεύσεις»!

Οι μαθητές των δυο Ομίλων του Σχολείου μας συνεργάστηκαν δημιουργικά και χρησιμοποιώντας έξτρα παρθένο ελαιόλαδο και βιολογικά βότανα παρασκεύασαν ένα νέο αρωματισμένο ελαιόλαδο για μαγειρική χρήση! Το «Ελαίων…Γεύσεις» μας «συστήνεται» σε 5 ξεχωριστές γεύσεις : λεμόνι, ρίγανη και μαύρο πιπέρι, δενδρολίβανο και ροζ πιπέρι, βασιλικό, κανέλλα.

Οι μαθητές έμαθαν τη διαδικασία εκχύλισης των βοτάνων αλλά και τη σημασία του ελαιόλαδου στη διατροφή τους. Επίσης, γνώρισαν τις φάσεις παραγωγής ενός προϊόντος, τη συσκευασία, την επωνυμία και τη διαφήμιση του τελικού προϊόντος.

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε με την τιμολόγηση του προϊόντος το οποίο πωλήθηκε κατά τη διάρκεια του Χριστουγεννιάτικου Φιλανθρωπικού Bazaar!