Εκπρόσωποι των Πανεπιστημίων Lancaster και Sussex στην Εκπαιδευτική Αναγέννηση

Οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄  Λυκείου του Προγράμματος GCE  είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παρουσίαση δυο ιδιαίτερα σημαντικών Πανεπιστημίων τόσο σε ευρωπαϊκό όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο, που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2018.

Η εκπρόσωπος του Πανεπιστημίου του Lancaster κυρία Alice Callaghan, και η εκπρόσωπος του Πανεπιστημίου του Sussex κυρία Holly Smith παρουσίασαν στους μαθητές του Σχολείου μας τα Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα προγράμματα σπουδών των Πανεπιστημίων καθώς και για τις ευκαιρίες, σε ακαδημαϊκό και επαγγελματικό επίπεδο, που προσφέρει η φοίτηση στα συγκεκριμένα Πανεπιστήμια.

Το πλήθος αλλά και η ευστοχία των ερωτήσεων που έθεσαν οι μαθητές του Προγράμματος GCE μετά την ολοκλήρωση των παρουσιάσεων, απέδειξαν το ουσιαστικό ενδιαφέρον για σπουδές υψηλής ποιότητας.