Εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών του Γυμνασίου στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης την Πέμπτη 15 Οκτωβρίου 2020 είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτική εκδρομή στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας.

Κατά τη διάρκεια της περιήγησής τους απόλαυσαν τον φυσικό πλούτο της περιοχής και βίωσαν μια ημέρα εξερεύνησης, και εκπαίδευσης στο βουνό της Πάρνηθας ανακαλύπτοντας μονοπάτια στα οποία περιηγήθηκαν ανά ομάδες έχοντας δίπλα τους τόσο τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας όσο και εκπαιδευτές από την Trekking Hellas.

Ο Εθνικός Δρυμός της Πάρνηθας είναι ενταγμένος στο δίκτυο NATURA 2000 και αποτελώντας έναν φυσικό παράδεισο δίνει τη δυνατότητα σε κάθε μαθητή και επισκέπτη να ενισχύσει τις βιωματικές του γνώσεις και να έρθει σε άμεση επαφή με τη φύση.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής εκδρομής οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για τους κανόνες συμπεριφοράς στο βουνό, για την αναγκαιότητα προστασίας του περιβάλλοντος και του οικοσυστήματος και για την αξία της ομαδικότητας όταν βρισκόμαστε στη φύση.