Εκπαίδευση δασκάλων και καθηγητών του Σχολείου μας στις Πρώτες Βοήθειες

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η εκπαίδευση δασκάλων και καθηγητών του Σχολείου μας στις Πρώτες Βοήθειες από εθελοντές εκπαιδευτές της Ελληνικής Εταιρείας Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας. Η εκπαίδευση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023 στις εγκαταστάσεις του Σχολείου μας.

Η εκπαίδευση πραγματοποιήθηκε από την κυρία Ελένη Κατοχιανού Νοσηλεύτρια και τον κύριο Διαμαντή Γιανέλλη Εκπαιδευτικό.

Σκοπός της εκπαίδευσης στις Πρώτες Βοήθειες είναι να προσφέρει γνώσεις και δεξιότητες για την αναγνώριση και την αντιμετώπιση συμπτωμάτων από διάφορα επείγοντα παθολογικά περιστατικά.

Οι δάσκαλοι και οι καθηγητές της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης  εκπαιδεύτηκαν στη διαχείριση έκτακτων περιστατικών όπως η αιμορραγία, η ρινορραγία, οι κακώσεις, τα κατάγματα, τα τραύματα στο κεφάλι, τα εξαρθρήματα, η επιληψία και το υπογλυκαιμικό σοκ, η πνιγμονή (απόφραξη αεραγωγού από ξένο αντικείμενο), η λιποθυμία, τα εγκαύματα, η αλλεργική και η αναφυλακτική αντίδραση, η θερμοπληξία και τα τσιμπήματα (από μέλισσα, από σφήκα και από τσούχτρα).

Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή τους.