«Είμαι η ελιά η τιμημένη»

Οι μαθητές της Δ΄ Δημοτικού γνωρίζουν την «ελιά»

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας, οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το ιερό και τιμημένο δέντρο της χώρας μας, την «ελιά».

Η ελιά μετρά χιλιάδες χρόνια παρουσίας στην Ελλάδα και ο μύθος γύρω από την εμφάνισή της εντυπωσιάζει τους μαθητές. Μέσα από ομαδικές συζητήσεις, βοηθητικά video και τα κατάλληλα κείμενα οι μαθητές συσχέτισαν το δέντρο και τον καρπό της ελιάς με την ιστορία, τις τέχνες, τον αθλητισμό, την παράδοση, τη θρησκεία, την κοσμετολογία, συνειδητοποιώντας τη μεγάλη αξία που είχε και έχει το δέντρο αυτό για τον ελληνικό λαό. Σε πρακτικό επίπεδο οι μαθητές με τη βοήθεια εικόνων και video γνώρισαν όλα τα στάδια καλλιέργειας της ελιάς από τη συγκομιδή μέχρι το ελαιοτριβείο. Καταληκτικά, ως άλλοι καλλιτέχνες, άντλησαν έμπνευση από όσα έμαθαν και έφτιαξαν ευρηματικές εργασίες και τρισδιάστατα τεχνήματα αξιοποιώντας ποιήματα, ιστορίες, στεφάνια ελιάς, συνταγές, μέχρι και φυσικά κλαδιά και φύλλα ελιάς.