Δυναμικό παρών μαθητών μας στο 3ο Συνέδριο Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας στο Συνεδριακό Κέντρο του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών

Δυναμικό ήταν το παρών που έδωσαν μαθητές και μαθήτριες από την Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού, το Γυμνάσιο και το Λύκειο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης την Πέμπτη 4 Απριλίου 2019 στο Συνεδριακό Κέντρο του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, στο πλαίσιο του 3ου Συνεδρίου Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας, με θέμα «Το επείγον υπόθεση της κοινωνίας», και οργανώθηκε από την Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας με τη συνεργασία του Ανθρωπιστικού Οργανισμού «KIDS SAVE LIVES».

Οι μαθητές του Σχολείου μας έπειτα από την εκπαίδευση που είχαν παρακολουθήσει και την Πιστοποίηση που τους απονεμήθηκε ως Providers (Ανανήπτες) στο Σεμινάριο Basic Life Support  (Βασικής Υποστήριξης της Ζωής) που πιστοποιεί το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης (ERC) τον περασμένο Φεβρουάριο, κλήθηκαν να προσομοιώσουν τις γνώσεις τους και τις δεξιότητές τους στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση.

Σε κλίμα συγκίνησης και ενθουσιασμού το κοινό του Συνεδρίου, εκπρόσωποι από τον ιατρικό και νοσηλευτικό χώρο, θεσμικοί και πολιτικοί φορείς και δημοσιογράφοι χειροκρότησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας, που έμπρακτα απέδειξαν ότι «τα παιδιά με την κατάλληλη εκπαίδευση μπορούν να σώζουν ζωές».

Την έναρξη του Συνεδρίου πραγματοποίησε το πρώτο παιδί στην Ελλάδα και μαθήτρια της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, που μέσω της εκπαίδευσης που είχε παρακολουθήσει πέρυσι στο Σχολείο, κατάφερε να σώσει τη ζωή της αδελφής της από πιθανό πνιγμό, παρέχοντάς της τις Πρώτες Βοήθειες στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας θα αποτελέσουν τους «πρωταγωνιστές» μιας ταινίας μικρού μήκους που θα προβληθεί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, με στόχο να προβάλει τα μηνύματα του Ανθρωπιστικού Οργανισμού «KIDS SAVE LIVES».

Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή τους!