Δράση για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας από τους μαθητές της Ε΄ Δημοτικού

Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού μοιράστηκαν στην ολομέλεια της τάξης τα κείμενα που είχαν γράψει στο πλαίσιο της ενότητας της Γλώσσας «Οι φίλοι μας τα ζώα».

Συγκεκριμένα, οι μαθητές είχαν κληθεί να επιλέξουν ανάμεσα στις  θεματικές «Μία ημέρα από τη ζωή ενός αδέσποτου σκύλου» και «Μία ημέρα από τη ζωή ενός κατοικίδιου σκύλου». Στόχος αυτής της δράσης ήταν να προβληματιστούν οι μαθητές ως προς το πρόβλημα των αδέσποτων ζώων στη χώρα μας, να ευαισθητοποιηθούν όσον αφορά την υιοθεσία ζώων, να κατανοήσουν τις ανάγκες που έχουν οι τετράποδοι φίλοι μας και να συνειδητοποιήσουν τον καθοριστικό ρόλο που παίζουμε εμείς οι άνθρωποι στη ζωή ενός σκύλου.

Τέλος, οι μαθητές μας εξασκήθηκαν στις δεξιότητες περιγραφικής αφήγησης και καλλιέργησαν την ενσυναίσθηση βλέποντας για λίγο τον κόσμο μέσα από τα μάτια ενός ζώου.