Δράση για την επέτειο της Ναυμαχίας της Σαλαμίνας το 480 π.Χ.

Oι μαθητές του Τμήματος της A1 Δημοτικού με αφορμή την επέτειο των 2500 χρόνων της Ναυμαχίας της Σαλαμίνας σχεδίασαν μία δράση με στόχο να γνωρίσουν αυτό το σημαντικό ιστορικό γεγονός.

Η αφόρμηση δόθηκε  με την προβολή σχετικού βίντεο προσαρμοσμένου στην ηλικία των μαθητών. Στη συνέχεια οι μαθητές αφηγήθηκαν το ιστορικό γεγονός με τον δικό τους τρόπο.

Επεξεργάστηκαν σχετικό λεξιλόγιο που αφορούσε λέξεις όπως «ναυμαχία», «στόλος», «τριήρης». Τα παιδιά συνέλαβαν την έννοια των 2500 χρόνων από τότε που συνέβη το γεγονός με εμπειρικό τρόπο με τη βοήθεια των αριθμητηρίων τους.

Τέλος  σε μία μακέτα  τοποθέτησαν τα αυτοσχέδια από πλαστελίνη πλοία των αντίπαλων δυνάμεων αναπαριστώντας τη νικηφόρα επίθεση των  Ελλήνων εναντίον των Περσών.